انجمن صنفی مترجمان استان تهران

هفدهم اسفند سالگرد درگذشتِ حسن لاهوتی؛ مترجم، ویراستار و مولوی پژوه نامدار

رویدادها

حسن لاهوتی دی ماه  سال ۱۳۲۳ در شهر سبزوار  به دنیا آمد.

پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه از دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد در رشته زبان انگلیسی لیسانس و از دانشگاه ایالتی میشیگان «MSU» دانشنامه فوق لیسانس گرفت و بعد از انقلاب به مشهد بازگشت.

لاهوتی از سال ۱۳۶۳ به عنوان مترجم در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مشغول شد. ممارست او در ادب فارسی، احاطه بر زبان انگلیسی و هم جواریش با استاد سیدجلال الدین آشتیانی از وی محقق و مترجمی کم نظیر ‌ ساخت. لاهوتی کتاب‌های ارزشمندی مانند شکوه شمس پروفسور آنه ماری شیمل و شرح مثنوی معنوی اثر نیکلسون را با راهنمایی و در کنار استاد سید جلال الدین آشتیانی ترجمه کرد. وی مدتی مدرس دانشگاه پیام نور بود و بعد ازآن عضو هیأت علمی گروه انگلیسی دانشگاه آزاد مشهد شد.

لاهوتی از اوایل دهه‌ی هشتاد برای تدریس و تحقیق به آمریکا رفت و مدت‌ها در آن دیار اقامت گزید.

از جمله آثار حسن لاهوتی می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد : خدمات مسلمانان به جغرافیا، جنبش اسلامی و گرایش‌های قومی در مستعمره هند، شکوه شمس، سیری در افکار و آثار مولانا، از پروفسور آنه ماری شیمل، مسلمانان هند بریتانیا، شرح مثنوی معنوی مشهور به شرح نیکلسون بر مثنوی (شش جلد) که در چهاردهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد، جغرافیا در قرن بیست و یکم، جانِ جان منتخبی از دیوان شمس، مثنوی تصحیح نیکلسون و مقابله مجدد با نسخه معروف قونیه (چاپ دوم آن توسط میراث مکتوب در دست انجام است)، محمد رسول خدا اثر آن ماری شیمل، مولانا، دیروز تا امروز، شرق تا غرب.

شمار مقالات لاهوتی از پنجاه می‌گذرد در مجلاتی چون کلک، بخارا، گلچرخ، تابران، حکمت و معرفت و مترجم به چاپ رسیده است.

حسن لاهوتی مدت‌ها از بیماری سرطان ریه رنج می‌برد و پس از تحمل یک دوره بیماری طولانی، هفدهم اسفند ۱۳۹۱ و در شصت و‌هشت سالگی درگذشت. یادش مانا.

 

فاطمه مدیحی

کارشناس ارشد مطالعات ترجمه

‍پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن صنفی مترجمان