انجمن صنفی مترجمان استان تهران

۲۵ بهمن، سالروز درگذشت سید علی نصر

رویدادها

سید علی نصر در سال ۱۲۷۰ در تهران چشم به جهان گشود. پدرش، سید احمد نصر الاطّباء،  از سادات کاشان بود.
سید علی نصر  پس از اتمام تحصیلات و فراگیری زبان فرانسه، به تدریس زبان فرانسوی و ریاضیات پرداخت. وی بعدها وارد کارهای دولتی شد. و وزیر پست و تلگراف، سفیر کبیر ایران در چین و هند و نیز نماینده ایران در سازمان ملل متحد شد. وی در آغاز مشروطیت به کار نمایش و تئاتر روی آورد و اقدام به تأسیس تئاتر ملی کرد. نصر برای آموختن فن تئاتر به اروپا رفت و پس از بازگشت، کمدی ایران را به سبک تئاتر اروپایی تأسیس کرد. او در راستای گسترش این فن، هنرستان هنرپیشگی را بنا نهاد و خود به تدریس تاریخ هنر پرداخت. سید علی نصر را به سبب تلاش‌‏های فراوانی که در عرصه تئاتر و نمایش به انجام رسانده است به عنوان پدر تئاتر مدرن  ایران  می‌شناسند.
از جمله آثاری که سید علی نصر ترجمه کرده می توان علم الاشیاء در شش جلد، تاریخ ایران و دنیا، تاریخ عمومی و تاریخ مختصر ایران از جمله تألیفات، سیروس و اشتباه لُپّی از نمایشنامه‌‏ها و تاریخ یونان و انقلاب فرانسه را نام برد.  
پدر تئاتر نوین ایران، هنرمند پرکار، سیاستمدار فعال که چند اثر ترجمه‌ای نیز از او مانده یادگار؛ بیست و پنجم بهمن ۱۳۴۰، در سن هفتاد سالگی در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله آرمید.

یادش گرامی.

 

 

فاطمه مدیحی

کارشناس ارشد مطالعات ترجمه

پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی مترجمان